Dieľňa

Ktmp_13426-dobos-1188464231

Dielňa 

NAjbLižšiA vÝroBa svoJho LuKu A šíPu:

26.1. 19 s.

Dá sa pRiHLáSiť na 0907940397

Staroslovanské bubny doby z dutých kmeňov sa najčastejšie vyrábali z dubu.(podobnosť mena nie je náhodná). V dnešnej ľudovej hudbe sa zachovali v dupákoch. Majú hlbší basovejší zvuk, nie vysoké tóny ako známe africké djembe. Hra je na nich hutná dobová, dunivá. Výroba z dutých odumretých pňov rôznych drevín (smrek, dub, javor, gaštan, buk..). Na vydlabaný bubon je pomocou kolíkov naťahovaná prírodne opracovaná koža (srna,jeleň, koza, krava..). Možnosť výzdoby bubnov vrúbľovým farbením.

Ponúkame priame luky z jedného až dvoch kusov dreva bez použitia lepenia, skrutkovania jednotlivých častí.

 • Výroba lukov z viacerých druhov drevín.

 • Rôzne druhy designového vyhotovenia od jednoducheho prevedenia holého luku po zdobené luky s prijemne upravenými rúčkami.(indiánske, stredoveké , slovanské,anglické…)

 • Ručný zber dreva tiež zohľadňuje prírodné živly a zber prebieha vo vybrané mesačno slnečné dni.

 • Schnutie dreva je prirodzené (drevo musí dozrieť).

 • Luky sú zdobené prirodzeným spôsobom, použitím prirodných materiálov, farieb, lakov…

 • Každý kus je samostatný originál.

  Výroba luku je časovo náročná činnosť, namáhavá na citlivosť, presnosť a plné sústredenie pri jeho výrobe. Pri ručnej výrobe je to hlavný predpoklad realizácie výroby luku. Vďaka tomu má ručne vyrobený luk istú dávku osobného náboja, ktorý môžu ľudia vnímať a taký luk bude skôr živý, ako keby bol vyrobený z laminátu.

  Dnes je málo živých vecí a luk ako tradičná zbraň používaná v bojoch, pri love či obradoch potrebuje mať aj ten istý magický náboj ako kedysi, ak sa chceme napojiť na ducha lukostreľby. Rozhodujúci je aj spôsob a prostriedok, nielen to, či sa cieľ dosiahne alebo nie. Celá výroba sa uskutočňuje obradným spôsobom, čo je dnes jedinečná záležitosť.

  Všetky vyrobené luky sú plne funkčné, ktoré musia prejsť záťažovými testami niekoľko stoviek vystrelených šípov. Impregnácia prirodnými olejmi a živicami zabezpečuje dlhú životnosť a odolnosť luku.

Tetiva je z prirodných matriálov ručne pletená na jednej strane je tetivové očko na druhej tetivový

Základné rozdelenie lukov: Priamy luk – malý luk (používali ho indiánske kmene namiesto reflexného)
– stredný luk (používaný takmer všetkými národmi)
– veľký luk (vyvinul sa tam, kde bol veľký priestor a bojovalo sa na veľkú vzdialenosť – Anglicko, Japonsko) Výroba najčastejšie z tvrdých drevín, najmä tis červený, jaseň štíhly, jalovec červený, brest obyčajný, svíb krvaný, tuja západná, dub letný, agát žltý… Reflexný tzv. spätný luk : v kľudovej polohe bez tetivy má zrkadlový obraz Vyroba z viacerých vrstiev tvrdých driev a kostí či parožia, spevňovaný šlachami, surovou kožou.

Kresby Mikoláš Aleš: Stráž na pomezí (priamy luk) Mikoláš Aleš: Bojovník z Lunety (reflexný luk) Skúška sily sa odpradávna merala schopnosťou napnúť luk predkov

Ponuka (fotografie)

Ďalšie fotografie Malý detský luk : malý krátky luk od veľkosti 1m po 1,4 m. Luk je možné urobiť tak, aby aj malé dieťa mohlo z neho bezpečne strieľať a mať z toho radosť. Luk sa dá krásne vyzdobiť : farebne, rukoväť, vyrezaná hlava na konci luku… Rukoväť luku má prirobený malý jazýček na založenie šípu a dieťa si tak pri streľbe neublíži a šíp nepadá pri naťahovaní dolu. Dlžka šípu sa musí odvíjať od veľkosti detskej ruky.

Malý silný luk: i malý luk môže byť silný. Indiánske kmeňe používali krátke luky 1 meter dlhé na lov bizónov i do boja. Malý luk má tú výhodu, že je možné ho brať všade so sebou a nebudiť tak pozornosť. Nevýhodou malého luku je, že pri streľbe sa používajú kratšie šípy a nerobí sa plný pohyb naťahovania šípu. Je trochu ťažšie učiť sa strieľať z malého luku. Veľkou výhodou je jeho obratnosť a možsť veľmi rýchlej streľby.

Stredný luk: stredný luk je niečo medzi malým a veľkým lukom, výhodou je, že sa nemusíte pri streľbe krčiť a môžete ho i všade vziať zo sebou. Stredný luk je možné použiť na otvorenej pláni aj v lese. Používajú sa dlhšie šípy a streľba z neho je pohodlná a ľahká. Môže byť aj veľmi silný. Veľkosť od 1,4 m do 1,7 m

Veľký luk: mal by byť veľký ako samotný lukostrelec alebo by mu mal siahať aspoň po bradu. Používa dlhé šípy a teda aj naťahovanie šípov trvá dlhšie. Streľba z neho je však zážitok a kto raz skúsi, ťažko prejde na malý. Veľkosť od 1,7 m do 2, 2 m

Šípy: ku každému luku prináleží iný šíp, líšiaci sa dĺžkou a váhou.

Telo šípu je robené z tvrdých drevín svíb, drieň nie stojovo opracovaných. Drevená časť je napustená prirodným lakom. Stabilizačné pierka šípov z divých dravcov a domácich pernatcov, osadenie bez zapúšťania, lepené a viazané. Hroty ručne kované rôznych tvarov, prevažne listového tvaru dochovaných slovanských streliek. Šípy aj do kuše hrubšieho priemeru s dvoma stabilizačnými pierkami a masívnymi listovými hrotmi.

Tri druhy šípov:

Šipy living history – ručne vyrábané drevené telá driekov hroty ručne kované najbežnejšie listový tvar

Šípy tréningové tupé konce spevnené omotávkov

Šípy s hrotom rôzne druhy hrotov podľa použitia Drevené časti z – borovice,jaseň, svíb, lieska, buk, šíp

Možnosť násuvných kónických hrotov viacerých druhov

Výber

Výber vhodného luku je veľmi dôležitý. Treba zvážiť viaceré okolnosti
na aký účel potrebujem luk:  – športová lukostreľba

zábava,rozjímaniedenné použitie (tréning historickej lukostreľby)historický šermpríležitosté použitie

 • ako má luk vyzerať:  – farba

  • veľkosť (pre dieťa, pre dievča krátky, stredný , veľký)

Objednávka Nakoľko ide o ručnú výrobu bez urýchľovania práce na úkor kvality, čakacia doba na luk je od 10 do 40 dní v závislosti na požiadavke. Najlepšie dohodnúť objednávku telefonicky. Objednávky obyčajne posielame na dobierku ale ak sa dá radšej osobne. Na luk platí polročná záruka. Záruka sa nevsťahuje na šípy, pretože ide o spotrebný materiál pri streľbe a každy si sám zodpovedá či strieľa do mäkkého terča alebo do betónovej steny v pozadí. Vśetky príjmy s predaja lukov a šípov sú používané pre činnosť OZ Karpatský pecúch.

Všetky „zisky“ idú na činnosť združenia v súlade s jeho platnými stanovami. Pokiaľ viete ponúknite nám niečo čo využijeme v cene luku. Luk je možné si aj odpracovať.

U nás vo dvore

Vrátili sme sa z ďalekej cesty a už sme zasa uprostred diania a prác.

Nabrali sme vedomosti a sily na starých kultúrnych miestach, naša cesta bola pracovná, študijná i posilňujúca.Teraz sa u nás pripravuje všetko na prezimovanie, no stredisko Na Krížnych cestách žije a napreduje…

!POZOR!

U nás vo dvore

otvorená ČaJOVňA a Iné …

Možnosť zastaviť sa a vonku pod pristreškom vypiť šálku čaju, kozieho mlieka od našich kozičiek, pojesť domácu praženicu z vajíčok našich sliepok, ochutnať placky z čerstvo mletej špaldovej múky, aj ďalšie dobroty pod zub uvarené či upečené práve pre vás: vždy čerstvé, bez chemikálií, z domáceho chovu, od našich zvierat…a uvidíte ich aj na našom dvore SLIVKOVÝ LEKVÁR, Hruškový a jablkový kompót, hokkaidová polievka.