O Nás


KarPatské slNko

DuChoSlav a weLeSlava

Danila Weleslawa , publicistka, spisovateľka, absolventka FFUK Bratislava.

Priekopníčka v jednoduchej, chutnej a zdravej strave, založenej na prvkoch našej tradičnej kuchyne.Varí prevažne na báze biopotravín a lokálnych produktov a poriada príležitostne aj workshopy na túto tému.

Napísala knihy: TAKÍ DIVOKÍ 1, 2,3  (eseje, príbehy a portréty slovenskej „alternatívnej“ scény od r.2000). KUCHÁRSKA KNIHA PECÚCHOV 1,2. A ČAROVNÁ KUCHARKA (knihy o celostnom prístupe k jedlu a životu, dajú sa čítať aj iba ako beletria), POSVATNÝ DUB(o dube, svätom strome našich predkov, spolu s Duchoslavom a Zunou Potančokovou), LUKOSTREĽBA A VÝROBA LUKU AKO OBRAD (spolu s Duchoslavom, eseje a praktické návody, sčasti čerpali zo zbierky svojich článkov pre Vitalitu – už 9 rokov)a zbierku esejí o slovanských obradoch Nech Slnko vyjde!,dostupnú už iba v kníhkupectvách.

Venuje sa písaniu, organizovaniu podujatí, vareniu , slovanskej mytológii a minulosti, intuitívnej lukostreľbe, túlaniu sa po lesoch so psami a kozami, práci s ľuďmi, zdravotným poradenstvom. Vedie roky pravidelne slovanské obrady, školy, letné školy-tábory pre deti,dospelých, rodiny s deťmi, prednáša ,vedie v lete a na jeSeň slovanské mytologicko šamanske workshopy MOkoŠín a MoReNín pre ženy a dievčatá..Viedla nimi vydávaný časopis Karpatský pecúch – 11 rokov, bez grantov a podpory.

Koceľ Duchoslav – polygraf, psychoterapeut, absolvent PdFUK Bratislava.

Výrobca lukov, píšťal, liečebných prírodných tinktúr, olejov a „lektvarov“, alchymista, terapeut, poradca pre zdravie, lukostrelec.

Podieľal sa na knihách vydaných vo vydavateľstve Karpatský Pecúch nielen písmom a koncepciou, ale aj väzbou.

Jedinečné dielne na výrobu svojho luku a šípu ho preslávili po krajine,vytvoril s Weleslawou Karpatskú lukostreleckú školu postavenú na celkom iných pilieroch než ostatné školy. Venuje sa chovu kôz, výrobe produktov z kozieho mlieka.

Vedie dlhé roky pravidelne slovanské obrady, kurzy, nimi poriadané školy, prednáša.vedie letné školy tábory pre deti,mužov(Mužská svorka) ,rodiny s deťmi.

V duchovnom centre NA KRÍŽNYCH CESTÁCH ELEKTRINU čerpáme zo solárnych panelov a z veternej elektrárne, (v zime výnimočne z generátora),vodu zo studne a z lesnej studničky, kúrime drevom alebo drevnými briketami. Nehnojíme chemickými hnojivami, nestriekame. Kosíme a pílime drevo ručne,výnimočne inou pílou. Vodu nosíme z prameňa v lese.

Svoje zvieratá pasieme voľne a nejeme.Kozy nepredávame na mäso ani nikomu, kto by tak s nimi nakladal.

Nejeme žiadne zvieratá, sliepky sú krotké a dajú sa zobrať na ruky, čuvače sú socializované. Nepijeme alkohol, nefajčíme, neužívame drogy.

To isté vyžadujeme od návštevníkov po dobu pobytu u nás- fajčiari chodia mimo pozemok.

Krížne cesty majú charakter,podmienky a podobu kláštora. Sú útociskom a transfromačným miestom. Majú „kryciu podobu „,mimikri , gazdovského dvora z čias minulého storočia, na čom sa zhodujú tí,čo sem chodia.

Chodíme peši, MHD,verejnými spojmi, na bicykli, na jaR 2021 k nám prislo belasé auto s nákladným priestorom, takže svoje zvieratá už môžeme v prípade potreby možeme presúvať inác ako v požičanom aute. Tento zdieľaný spôsob nám vyhohoval 20rokov…Nebyť niekoľkých udalostí, ani by sme sami za seba auto ani teraz neriešili….

Svoje vysoké nároky na stravu, vodu a prostredie vštepujeme aj do detí na našich stretnutiach a letných táboroch, a ukazujeme im, v čom spočíva skutočný luxus. Naše kurzy na výrobu lukov, šípov, píšťal, bubnov , ale aj prežitie, nový životný štýl a duchovný rozvoj v tradíciách našich predkov navštevujú rodiny s deťmi, dospelí ľudia všetkých vekových kategórií a sociálneho postavenia, asi 15 rokov pracujeme s deťmi z Waldorfskej súkromnej školy v Bratislave (víkendovky, letné školy, školy v prírode, sústredenia, tematické hodiny),no nielen s nimi.Nami vypracovaný pedagogický systém využívajú rôzne alternatívne aj bežné školské zariadenia.a lesné škôlky. Máme tiež dielňu – stodolu a malé vydavateľstvo. Vydávali sme jeden ásť rokov časopis Karpatský Pecúch , s periodicitou 2x do roka , 26 stranovú A4– forma so správami o nás, našej práci, o dianí na prírodnej scéne na Slovensku(rozhovory, riporty, ankety, správy, návody na ručnú výrobu rôznych predmetov – hudobných nástrojov, oblečenia podľa starého spôsobu, jedla – doma pečený chlieb a podobne. )

Napísali a vydali sme niekoľko kníh, ktoré sú i obsahom ojedinelé… Vyskúšali sme aj život v komunite , no lepšie nám vyhovuje život vo dvojici. ALe vyhľadávame príbuzné bytosti a radi zdieľame svoje skúsenosti a pocity s nimi. Každý mesiac už  15 rokov pravidelne publikujeme svoje články o obradnej lukostreľbe, oživených slovanských obradoch pre toto obdobie v časopise VITALITA a mesačne sme dlhý čas prispievali na stránku výrobcov a distribútorov biopotravín HAPPYLIFE radami čo urobiť v jednotlivých ročných obdobiach pre svoje zdravie a dušu.Spolupracujeme s prírodnou lekárňou Iris Bratislava.(predNášky,worKshopY,články na webe Iris) Mobil: 0907940397, 0915141933

Karpatské Slnko je dvojica Duchoslav a Weleslawa. Voľnejšie a prechodne sa k nim pridávajú v rôznych obdobiach rôzni ľudia a stávajú sa načas pecúchmi aj oni.

Lebo starý príbeh o tom, ako sa pecúch múdrosťou a skromnosťou kráľom stal, nestráca nič zo svojej pravdivosti…

Objavili v sebe rozprávkového pecúcha pri ročnom spravovaní starého dreveného mlyna v Kvačianskej doline, kde žili v rokoch 2001-2002. Odrezaní od sveta hlboko v lesoch, okolo iba medvede, vlky, líšky, jelene…Bez signálu, bez zaručene pitnej vody, bez elektriny. V mlyne spali na peci, kde kúrili, varili. Pec značila život.

Už sa po tomto pochopení nedalo vrátiť nazad do mesta, a tak sa po roku vybrali hľadať svoju Pec mimo „civilizácie“(hoci dnes je to skôr romantická predstava, pretože civilizácia je v rôznych podobách už takmer všade.) Tieto roky opisuje Weleslawa v jednej zo svojich kníh TAKÍ DIVOKÍ 1.časť.

Putovali s batohmi po myjavských cestách a lesoch, kúpali sa v myjavských vodách, a rozhodli sa po pocite magického miesta medzi Malými a Bielymi Karpatmi usadiť.

V sade s veľkou stodolou, pod lesom.

Než sa im to podarilo, takmer rok sa túlali bez strechy nad hlavou, prednášali, písali knihy, poriadali lukostrelecké workshopy, podujatia v školách, kde zoznamovali deti s našimi starými obradmi a kultúrou, dielne na výrobu lukov a píšťal – koncoviek. Poriadali jedinečné letné školy pre deti aj dospelých, ktoré trvajú dodnes. Toto obdobie bolo rozhodujúce pre cele ich ďalšie smerovanie.

Do sadu zo stredného Slovenska pritiahli maringotku, aby mali kde prežiť prichádzajúcu zimu, a pomaly sa začali zabývavať. S dvomi psami, dnes už v psom nebi, postupne s kocúrmi, kozami, čuvačmi, sliepkami, kačicami vybudovali na Myjave jedinečné duchovné centrum Na Krížnych cestách.

Malé gazdovstvo sa rozrástlo na väčšie.

Dobudovalo sa s využitím postupov čo najjednoduchších, zo slamy, dreva, hliny a kameňa, tak ako sa tu stavalo vždy.

Dnes, po 20 rokoch čoraz nezávislejšieho žitia na princípoch dobrovoľnej skromnosti, vegetariánstva, ekologického a k životnému prostrediu šetrného spôsobu žitia, sa stali pre mnohých hľadajúcich podporou a ukazovateľom. Pobyty v pecúchovskom duchovnom stredisku NA KRÍŽNYCH CESTÁCH sa stávajú pre ľudí potrebou, obnovujú tu svoje sily, stretajú sa na pravidelných starých obradoch našich predkov, hľadajú pomoc pri osobných i zdravotných problémoch, cez terapiu prácou sa dostávajú k svojej podstate, tvorivo využívajú pobyty na výrobu luku – svojho osobného nástroja sily a vôle, píšťaly na zdravotné a duchovné vylaďovanie sa, bubna na spájanie sa so svojou podstatou. Duchovné centrum má zásady kláštora, nepije sa tu alkohol, nejedia zvieratá, nefajčí. Čistý priestor urýchľuje všetky procesy.Je to zároveň sito, pretože pobyty u Pecúchov nie sú určené pre každého.

Odmietajú tiež komerčné médiá, a tak sa vyhýbajú akejkoľvek lacnej popularite. Píšu pravidelne pre Vitalitu, mesačník pre zdravie a duchovný rozvoj, a poradenstvo pre Happylife, výroba a distribúcia zdravých potravín. Pre istú skupinu ľudí tak zostávajú nepovšimnutí, čo je ich cieľom.

Letné školy sú takisto výberové.

V poslednom období nimi založená a každý rok pre nových záujemcov otvorená Karpatská lukostrelecká škola, no najmä Škola nového života vzdeláva najmä fyzioterapeutov, psychiatrov, farmaceutov, odborníkov na zdravú výživu, masérov, poslucháčov alternatívnej čínskej medicíny a každého, kto má blízko k prírode a je ochotny menit svoj život.Pre týchto odborníkov celostný prístup Pecúchov k životu, duši a telu značí prínos a podávajú ho ďalej.

Pecúchovia komunikujú a sú v dobrom vzťahu aj s ostatnými aktívnymi slovanskými spoločenstvami Dažbogovi vnuci a Svätoháj rodnej viery. Obe skupiny sa v plnom obsadení a aktívne zúčastnili na festivale pôvodnej mytológie a duchovnej kultúry MOKOŠ, organizovanom niekoľko rokov po sebe Karpatskými Pecúchmi – 2010 – 2012.

Weleslawapublicistka, s

Napísala knihy: TAKÍ DIVOKÍ 1, 2 (eseje, príbehy a portréty slovenskej „alternatívnej“ scény od r.2000). KUCHÁRSKA KNIHA PECÚCHOV 1,2. ČAROVNÁ KUCHARKA (knihy o celostnom prístupe k jedlu a životu, dajú sa čítať aj iba beLetria, eseje a praktické návody, sčasti čerpali zo zbierky svojich článkov pre Vitalitu – už 9 ).

Venuje sa písaniu, organizovaniu podujatí, vareniu , slovanskej mytológii a minulosti, intuitívnej lukostreľbe, túlaniu sa po lesoch so psami a kozami, práci s ľuďmi, zdravotným poradenstvom. Vedie roky pravidelne slovanské obrady, školy, prednáša.Viedla nimi vydávaný časopis Karpatský pecúch – 11 rokov, bez grantov a podpory.

Duchoslav – polygraf, psychoterapeut, absolvent PdFUK Bratislava.

Výrobca lukov, píšťal, liečebných prírodných tinktúr, olejov a „lektvarov“, alchymista, poradca pre zdravie, lukostrelec.

Podieľal sa na knihách vydaných vo vydavateľstve Karpatský Pecúch nielen písmom a koncepciou, ale aj väzbou.

Jedinečné dielne na výrobu svojho luku a šípu ho preslávili po krajine,vytvoril s Weleslawou Karpatskú lukostreleckú školu postavenú na celkom iných pilieroch než ostatné školy. Venuje sa chovu kôz, výrobe produktov z kozieho mlieka.

Vedie dlhé roky pravidelne slovanské obrady, kurzy, nimi poriadané školy, prednáša.

V duchovnom centre NA KRÍŽNYCH CESTÁCH NEPOUŽǏVAME: – kosačky, motorové píly, autá, fosfátové saponáty a mydlá, ELEKTRINU čerpáme zo solárnych panelov , (v zime výnimočne z generátora),vodu zo studne, kúrime drevom alebo drevnými briketami. Nehnojíme chemickými hnojivami, nestriekame. Kosíme a pílime drevo ručne.

Svoje zvieratá pasieme voľne a nejeme.Kozy nepredávame na mäso ani nikomu, kto by tak s nimi nakladal.

Nejeme žiadne zvieratá, sliepky sú krotké a dajú sa zobrať na ruky, čuvače sú socializované. Nepijeme alkohol, nefajčíme, neužívame drogy.

To isté vyžadujeme od návštevníkov po dobu pobytu u nás- fajčiari chodia mimo pozemok.

Chodíme peši, MHD,verejnými spojmi, na bicykli, občas využijeme služby vlastníka auta, ktorých je všade dosť. Auto k nám prišlo na jar 2021.

Svoje vysoké nároky na stravu, vodu a prostredie vštepujeme aj do detí na našich stretnutiach a ukazujeme im, v čom spočíva skutočný luxus. Naše kurzy na výrobu lukov, šípov, píšťal, bubnov , ale aj prežitie, nový životný štýl a duchovný rozvoj v tradíciách našich predkov navštevujú rodiny s deťmi, dospelí ľudia všetkých vekových kategórií a sociálneho postavenia, asi 15 rokov pracujeme s deťmi z Waldorfskej súkromnej školy v Bratislave (víkendovky, tábory, sústredenia, tematické hodiny).no nielen s nimi. Máme tiež dielňu – stodolu a malé vydavateľstvo. Vydávali sme jeden ásť rokov časopis Karpatský Pecúch , s periodicitou 2x do roka , 26 stranovú A4– forma so správami o nás, našej práci, o dianí na prírodnej scéne na Slovensku(rozhovory, riporty, ankety, správy, návody na ručnú výrobu rôznych predmetov – hudobných nástrojov, oblečenia podľa starého spôsobu, jedla – doma pečený chlieb a podobne. ) Po čase meníme spôsob vydávania na pre nás výhodnejší.Dozviete sa na stránke.

Napísali a vydali sme niekoľko kníh, ktoré sú formou i obsahom ojedinelé… Vyskúšali sme aj život v komunite , no lepšie nám vyhovuje život vo dvojici. ALe vyhľadávame príbuzné bytosti a radi zdieľame svoje skúsenosti a pocity s nimi. Každý mesiac už niekoľko rokov pravidelne publikujeme svoje články o obradnej lukostreľbe, oživených slovanských obradoch pre toto obdobie v časopise VITALITA , mesačne sme prispievali na stránku výrobcov a distribútorov biopotravín HAPPYLIFE radami čo urobiť v jednotlivých ročných obdobiach pre svoje zdravie a dušu.Teraz touto formou spolupracujeme aj s lekárňou IRIs v Bratislave(kde aj pravidelne prednášame).

Naša adresa: OZ KARPATSKÝ PECÚCH ,Brezová pod Bradlom, 906 13 Mobil: 0907940397, 0915141933