O Nás


KarPatské slNko

DuChoSlav a weLeSlava

Danila Weleslawa , publicistka, spisovateľka, absolventka FFUK Bratislava.

Priekopníčka v jednoduchej, chutnej a zdravej strave, založenej na prvkoch našej tradičnej kuchyne.Varí prevažne na báze biopotravín a lokálnych produktov a poriada príležitostne aj workshopy na túto tému.

Napísala knihy: TAKÍ DIVOKÍ 1, 2,3  (eseje, príbehy a portréty slovenskej „alternatívnej“ scény od r.2000). KUCHÁRSKA KNIHA PECÚCHOV 1,2. A ČAROVNÁ KUCHARKA (knihy o celostnom prístupe k jedlu a životu, dajú sa čítať aj iba ako beletria), POSVATNÝ DUB(o dube, svätom strome našich predkov, spolu s Duchoslavom a Zunou Potančokovou), LUKOSTREĽBA A VÝROBA LUKU AKO OBRAD (spolu s Duchoslavom, eseje a praktické návody, sčasti čerpali zo zbierky svojich článkov pre Vitalitu – už 9 rokov)a zbierku esejí o slovanských obradoch Nech Slnko vyjde!,dostupnú už iba v kníhkupectvách.

Venuje sa písaniu, organizovaniu podujatí, vareniu , slovanskej mytológii a minulosti, intuitívnej lukostreľbe, túlaniu sa po lesoch so psami a kozami, práci s ľuďmi, zdravotným poradenstvom. Vedie roky pravidelne slovanské obrady, školy, letné školy-tábory pre deti,dospelých, rodiny s deťmi, prednáša ,vedie v lete a na jeSeň slovanské mytologicko šamanske workshopy MOkoŠín a MoReNín pre ženy a dievčatá..Viedla nimi vydávaný časopis Karpatský pecúch – 11 rokov, bez grantov a podpory.

Koceľ Duchoslav – polygraf, psychoterapeut, absolvent PdFUK Bratislava.

Výrobca lukov, píšťal, liečebných prírodných tinktúr, olejov a „lektvarov“, alchymista, terapeut, poradca pre zdravie, lukostrelec.

Podieľal sa na knihách vydaných vo vydavateľstve Karpatský Pecúch nielen písmom a koncepciou, ale aj väzbou.

Jedinečné dielne na výrobu svojho luku a šípu ho preslávili po krajine,vytvoril s Weleslawou Karpatskú lukostreleckú školu postavenú na celkom iných pilieroch než ostatné školy. Venuje sa chovu kôz, výrobe produktov z kozieho mlieka.

Vedie dlhé roky pravidelne slovanské obrady, kurzy, nimi poriadané školy, prednáša.vedie letné školy tábory pre deti,mužov(Mužská svorka) ,rodiny s deťmi.

V duchovnom centre NA KRÍŽNYCH CESTÁCH ELEKTRINU čerpáme zo solárnych panelov a z veternej elektrárne, (v zime výnimočne z generátora),vodu zo studne a z lesnej studničky, kúrime drevom alebo drevnými briketami. Nehnojíme chemickými hnojivami, nestriekame. Kosíme a pílime drevo ručne,výnimočne inou pílou. Vodu nosíme z prameňa v lese.

Svoje zvieratá pasieme voľne a nejeme.Kozy nepredávame na mäso ani nikomu, kto by tak s nimi nakladal.

Nejeme žiadne zvieratá, sliepky sú krotké a dajú sa zobrať na ruky, čuvače sú socializované. Nepijeme alkohol, nefajčíme, neužívame drogy.

To isté vyžadujeme od návštevníkov po dobu pobytu u nás- fajčiari chodia mimo pozemok.

Krížne cesty majú charakter,podmienky a podobu kláštora. Sú útociskom a transfromačným miestom. Majú „kryciu podobu „,mimikri , gazdovského dvora z čias minulého storočia, na čom sa zhodujú tí,čo sem chodia.

Chodíme peši, MHD,verejnými spojmi, na bicykli, na jaR 2021 k nám prislo belasé auto s nákladným priestorom, takže svoje zvieratá už môžeme v prípade potreby presúvať ináč ako v požičanom aute. Tento zdieľaný spôsob nám vyhovoval 20rokov…Nebyť niekoľkých udalostí, by sme sami za seba auto ani teraz neriešili….

Svoje vysoké nároky na stravu, vodu a prostredie vštepujeme aj do detí na našich stretnutiach a letných táboroch, a ukazujeme im, v čom spočíva skutočný luxus. Naše kurzy na výrobu lukov, šípov, píšťal, bubnov , ale aj prežitie, nový životný štýl a duchovný rozvoj v tradíciách našich predkov navštevujú rodiny s deťmi, dospelí ľudia všetkých vekových kategórií a sociálneho postavenia, asi 15 rokov pracujeme s deťmi z Waldorfskej súkromnej školy v Bratislave (víkendovky, letné školy, školy v prírode, sústredenia, tematické hodiny),no nielen s nimi.Nami vypracovaný pedagogický systém využívajú rôzne alternatívne aj bežné školské zariadenia.a lesné škôlky. Máme tiež dielňu – stodolu a malé vydavateľstvo. Vydávali sme jeden ásť rokov časopis Karpatský Pecúch , s periodicitou 2x do roka , 26 stranovú A4– forma so správami o nás, našej práci, o dianí na prírodnej scéne na Slovensku(rozhovory, riporty, ankety, správy, návody na ručnú výrobu rôznych predmetov – hudobných nástrojov, oblečenia podľa starého spôsobu, jedla – doma pečený chlieb a podobne. )

Napísali a vydali sme niekoľko kníh, ktoré sú i obsahom ojedinelé… Vyskúšali sme aj život v komunite , no lepšie nám vyhovuje život vo dvojici. ALe vyhľadávame príbuzné bytosti a radi zdieľame svoje skúsenosti a pocity s nimi. Každý mesiac už  15 rokov pravidelne publikujeme svoje články o obradnej lukostreľbe, oživených slovanských obradoch pre toto obdobie v časopise VITALITA a mesačne sme dlhý čas prispievali na stránku výrobcov a distribútorov biopotravín HAPPYLIFE radami čo urobiť v jednotlivých ročných obdobiach pre svoje zdravie a dušu.PíŠeme pravidrlne pre čaSopis MoJa Chalupa(postupy z dielne, byliny a zdRavie)…Spolupracujeme s prírodnou lekárňou Iris Bratislava.(predNášky,worKshopY,články na webe Iris),ČaJovñou JamaYka na Myjave(detto), Dobromilým AteliéRom v PiešŤanoch(prednÁšky, ukážKy, festival)… Mobil: 0907940397, 0915141933