Jedlo v karantene 5


Placky a“plackoidy“ sú skvelé jedlá vtedy, keď už máte plné zuba chleba . Ich prednosti oceníte ráno , na obed aj večer, vo forme teplých, sýtych raňajok, ľahkého pestrého obeda aj rýchlej večere.
Obídeme teraz klasickú placku, takzvanú Slovanskú, tú si dáme až na záver seriálu…. Nebudeme riešiť ani zemiakové , či už zo strúhaných (haruľa) alebo varených (lokša, po trnafsky lokeš) zemiakov. Sú síce skvelé, no ťažké na strávenie a časovo náročné na prípravu.My teraz šetríme náš skvelý a vzácny čs, by sme neprestáli pri šporáku mladosť…
Reč bude teda o omelete a jej podobách. K plackoidom rátam aj plnku , vo svojej pôvodnej podobe ide o plnku do kuraťa, no my ju roky pečieme samostatne, a to na panvici.


Sladká omeleta
Klasická forma hrubšej palacinky. My vychádzame z toho, že máme svoje čerstvé vajíčkod sliepočiek každý deň. Do omeletového cesta pridávame niekedy aj prášok do pečiva, ktorý vám ju zdvihne, nadýcha, zväčší jej objem. Teda potrebuejete niekoľko vajíčok, my dávame 1 na osobu, mlieko (my rastlinné), hladkú alebo polohrubú múku (my polohrubú špaldovú). Trstinový cukor, prášok do pečiva (neveľa). A k máte nejaké ovocie, napr.jablká alebo banány, pri dopekaní omelety ich nakrájajte na kúsky a pridajte navrch. Výborne dopĺňa pomašľovanie medom naavrch a posypanie škoricou. (Ak máte radi hrozienka a máte ich doma, vopred namočené môžete primiešať priamo do cesta.)Omeleta sa pečie na kvalitnom oleji alebo ghí, n malom plameni v panvici. V závere prikryte veľkou pokrievkou, by sa vám prepiekol aj vrch.Pozor, aby ste to načasovaali tak, aby sa vám nepripálil paralelne spodok…môžete zakončiť domácim džemom. Je zaručené, že po takýchto raňajkách bude aspoň 2 hodiny ticho.

Slaná sedliacka omeleta
Robievame ju aj ráno, keď sa chceme „napukať“, teda vieme, že doobeda sa už k jedlu nedostaneme, lebo niekam ideme, ale výborne sa hodí aj ako hlavné jedlo k obedu. Čo k nej? Uvaríme si zemiaky, medzitým si pripravíme slané omeletové cesto-vajíčka, múka, mlieko, soľ alebo namiesto nej bio vegeta, sušená petržlenová vňať, nakrájané údené tofu, namočené sušené huby, ak máte. Zmiešame a takéto cesto nalejeme na uvarené zemiaky, ktoré sa už opekajú na hlbšej panvici na sporáku. Zalejeme a necháme to celé spojiť sa. Ak máte možnosť dostať sa k čerstvej žihľave alebo medvediemu cesnaku, natrhané pridajte tiež do cesta. Ak chcete, môžete si k tejto omelete urobiť rýchlo špenát, s ktorým ju potom podávate. Táto omeleta pripomína tortillu, ktorej sme sa v Španielsku nevedeli dojesť, a ktorú tam predávajú aj v obchodoch tak, ako v Taliansku pizzu a v Chorvátsku burek, plnenú kadečím (aj mäsom, aj varenými vajcami natvrdo, aj paradajkami.) A naozaj sa dá jesť j studená,a j teplá. A s čímkoľvek, ako príloha aj hlavné jedlo.

Plnka,možno aj veľkonočná

No, tu budete potrebovať rožky, v pohode aj tvrdšie, alebo zvyšky chleba, bez kôrky. Vajíčok viac, vodu, trocha mlieka, veľa petržlenovej vňate, ligurček, a sparenej mladej žihľavy, natrhané rožky, namočené do vody a mlieka. Aby zmäkli, treba ich rukou rozmiesiť na cesto. Výborné sú namočené huby, pridané k rožkom, aj údené tofu. Keď máte poloriedke cesto, nesmie byť tuhé ani tekuté, niečo medzi, nalejete na panvicu a na slabom plameni s rozptyľovačom rovnomerne zapekáte. Treba trocha „tancovať „okolo nej, lebo sa rada v strede pripeká, takže nesmiete nadlho od nej ochádzať. Zhora počas pečenia polejte jemne olejom, aby vrch nezostal suchý. Ja panvicu zhora prikrývam druhou, vytvárajúc tak prostredie trúby…Vy si inak v pohode celú plnku dajte do truby a tam zapečte, no u nás to značí vykurovanie celej kuchyne na sporáku na drevo, čo zvyšuje spotrebu dreva a neúmerne dvíha teplotu v miestnosti. Pečenie však, našťastie , netrvá dlhie ako 10 min.
Toto jedlo sa dá podávať aj so zemiakovou kašou či pyré, ale aj opäť o špenátom, alebo s červenou repou, kyslou uhorkou alebo so šalátom akýmkoľvek. Ani chlieb neublíži, ak plnku vnímate ako fašírku. Toto jedlo sa dá variť aj cez sviatky.
Užívajte život, tešte sa z maličkostí a sledujte našu stránku.

Weleslawa a Duchoslav