Pracovali sme v rôznych občianskych združeniach pre verejnosť. Aktuálne na jar 2017,po založení nového OZs širším záberom, sme prešli do združenia KaRpaTské SlNko.Voľnejšie a prechodne sa k nám pridávajú v rôznych obdobiach rôzni ľudia,ktorých očarí a zaujme náš pohľad na svet a spôsob života…
Objavili sme v sebe rozprávkového pecúcha pri ročnom spravovaní starého dreveného mlyna v Kvačianskej doline, kde sme žili v rokoch 2001-2002. Odrezaní od sveta hlboko v lesoch, okolo iba medvede, vlky, líšky, jelene…Bez signálu, bez zaručene pitnej vody, bez elektriny. V mlyne sme spali na peci, kde kúrili, varili. Pec značila život.
Už sa po tomto pochopení nedalo vrátiť nazad do mesta, a tak sme sa po roku vybrali hľadať svoju Pec mimo „civilizácie“(hoci dnes je to skôr romantická predstava, pretože civilizácia je v rôznych podobách už takmer všade.) Tieto roky opisujeme v jednej zo svojich kníh ,TAKÍ DIVOKÍ 1.časť.
Putovali sme s batohmi po myjavských cestách a lesoch, kúpali sa v myjavských vodách, a rozhodli sme sa po pocite magického miesta medzi Malými a Bielymi Karpatmi usadiť.
V sade s veľkou stodolou, pod lesom.
Než sa nám to podarilo, takmer rok sme sa túlali bez strechy nad hlavou, prednášali, písali knihy, poriadali lukostrelecké workshopy, podujatia v školách, kde sme zoznamovali deti s našimi starými obradmi a kultúrou, dielne na výrobu lukov a píšťal – koncoviek. Najviac práce sme vykonali v spolupráci s novovzniknutou Waldorfskou školou v Bratislave. Poriadali sme letné školy pre deti aj dospelých, ktoré trvajú dodnes. Toto obdobie bolo rozhodujúce pre cele naše ďalšie smerovanie.
Do sadu sme zo stredného Slovenska pritiahli maringotku, aby sme mali kde prežiť prichádzajúcu zimu, a pomaly sa začali zabývavať. S dvomi psami, dnes už v psom nebi, postupne s kocúrmi, kozami, čuvačmi, sliepkami, kačicami sme vybudovali na svojom pozemku jedinečné duchovné centrum Na Krížnych cestách.
Malé gazdovstvo sa rozrástlo na väčšie.pribudli stavby,rozšírili sme svoje obydlie.
Budovalo sa s využitím postupov čo najjednoduchších, zo slamy, dreva, hliny a kameňa, tak ako sa tu stavalo vždy.
Dnes, po 16 rokoch čoraz nezávislejšieho žitia na princípoch dobrovoľnej skromnosti, vegetariánstva, ekologického a k životnému prostrediu šetrného spôsobu žitia, sme sa stali pre mnohých hľadajúcich podporou a ukazovateľom. Pobyty v duchovnom stredisku NA KRÍŽNYCH CESTÁCH sa stávajú pre ľudí potrebou, obnovujú tu svoje sily, stretajú sa na pravidelných starých obradoch našich predkov, hľadajú pomoc pri osobných i zdravotných problémoch, cez terapiu prácou sa dostávajú k svojej podstate, tvorivo využívajú pobyty na výrobu luku – svojho osobného nástroja sily a vôle, píšťaly na zdravotné a duchovné vylaďovanie sa, bubna na spájanie sa so svojou podstatou. Duchovné centrum má zásady kláštora, nepije sa tu alkohol, nejedia zvieratá, nefajčí. Čistý priestor urýchľuje všetky procesy.Je to zároveň sito, pretože pobyty v ňom nie sú určené pre každého.
Odmietame tiež komerčné médiá, a tak sa vyhýbame akejkoľvek lacnej popularite. (Čo však neznačí, že by si nás príležitostne nenašla a nesnažila sa zasiahnuť im do životA.) Píšeme pravidelne pre Vitalitu, mesačník pre zdravie a duchovný rozvoj, pravidelne sme spolupracovali s Happylife. Pre istú skupinu ľudí logicky zostávame nepovšimnutí, čo je aj naším cieľom.
Letné školy sú výberové. Nami založená a každý rok pre nových záujemcov otvorená Karpatská lukostrelecká škola, no najmä Škola nového života vzdeláva najmä fyzioterapeutov, psychiatrov, odborníkov na zdravú výživu, poslucháčov alternatívnej čínskej medicíny a každého, kto má blízko k prírode a je ochotny meniť svoj život.Pre týchto odborníkov náš celostný prístup k životu, duši a telu značí prínos a podávame ho ďalej.
Komunikujeme a sme v dobrom vzťahu aj s ostatnými aktívnymi slovanskými spoločenstvami ,Dažbogovi vnuci a Svätoháj rodnej viery a Rodolesie. Obe prvé skupiny sa v plnom obsadení a aktívne zúčastnili na festivale pôvodnej mytológie a duchovnej kultúry MOKOŠ, organizovanom nami niekoľko rokov po sebe (2010 – 2012.)
Danila Weleslawa , publicistka, spisovateľka, absolventka FFUK Bratislava.
Priekopníčka v jednoduchej, chutnej a zdravej strave, založenej na prvkoch našej tradičnej kuchyne.Varí prevažne na báze biopotravín a lokálnych produktov a poriada príležitostne aj workshopy na túto tému.
Napísala knihy: TAKÍ DIVOKÍ 1, 2,3 (eseje, príbehy a portréty slovenskej „alternatívnej“ scény od r.2000). KUCHÁRSKA KNIHA PECÚCHOV 1,2. A ČAROVNÁ KUCHARKA (knihy o celostnom prístupe k jedlu a životu, dajú sa čítať aj iba ako beletria), POSVATNÝ DUB(o dube, svätom strome našich predkov, spolu s Duchoslavom a Zunou Potančokovou), LUKOSTREĽBA A VÝROBA LUKU AKO OBRAD (spolu s Duchoslavom, eseje a praktické návody, sčasti čerpali zo zbierky svojich článkov pre Vitalitu – už 9 rokov)a zbierku esejí o slovanských obradoch Nech Slnko vyjde!,1,2.
Venuje sa písaniu, organizovaniu podujatí, vareniu , slovanskej mytológii a minulosti, intuitívnej lukostreľbe, túlaniu sa po lesoch so psami a kozami, práci s ľuďmi, zdravotným poradenstvom. Vedie roky pravidelne slovanské obrady, školy, prednáša.Niekolko rokov vedie v lete slovanské mytologicko šamanske workshopy MOkoŠín a MoReNín pre ženy a dievčatá..Viedla nimi vydávaný časopis Karpatský pecúch – 11 rokov, bez grantov a podpory.
Koceľ Duchoslav – polygraf, psychoterapeut, absolvent PdFUK Bratislava.
Výrobca lukov, píšťal, liečebných prírodných tinktúr, olejov a „lektvarov“, alchymista, terapeut, poradca pre zdravie, lukostrelec.
Podieľal sa na knihách vydaných vo vydavateľstve Karpatský Pecúch nielen písmom a koncepciou, ale aj väzbou.
Jedinečné dielne na výrobu svojho luku a šípu ho preslávili po krajine,vytvoril s Weleslawou Karpatskú lukostreleckú školu postavenú na celkom iných pilieroch než ostatné školy. Venuje sa chovu kôz, výrobe produktov z kozieho mlieka.
Vedie dlhé roky pravidelne slovanské obrady, kurzy, nimi poriadané školy, prednáša.
V duchovnom centre NA KRÍŽNYCH CESTÁCH NEPOUŽǏVAME: – kosačky, fosfátové saponáty a mydlá, ELEKTRINU čerpáme zo solárnych panelov a z veternej elektrárne, (v zime výnimočne z generátora),vodu zo studne a z lesnej studničky, kúrime drevom alebo drevnými briketami. Nehnojíme chemickými hnojivami, nestriekame. Kosíme a pílime drevo ručne.
Svoje zvieratá pasieme voľne a nejeme.Kozy nepredávame na mäso ani nikomu, kto by tak s nimi nakladal.
Nejeme žiadne zvieratá, sliepky sú krotké a dajú sa zobrať na ruky, čuvače sú socializované. Nepijeme alkohol, nefajčíme, neužívame drogy.
To isté vyžadujeme od návštevníkov po dobu pobytu u nás- fajčiari chodia mimo pozemok.
Vedome sme sa roky držali pravidla,že najlepší dopravný proStriedok sú naše nohy,niekedy bicykle, no posledný rok k nÁm priBudol iný dopRavný prostrieDok, a tak sme ho najmÄ kvôli preVozu našich veľKých psoV, ktoRým priBúdajú rôČky a nÁš veteRinár prAcuje 20km odtiAľto, priJali do spoLočenstVa.
Svoje vysoké nároky na stravu, vodu a prostredie vštepujeme aj do detí na našich stretnutiach a ukazujeme im, v čom spočíva skutočný luxus. Naše kurzy na výrobu lukov, šípov, píšťal, bubnov , ale aj prežitie, nový životný štýl a duchovný rozvoj v tradíciách našich predkov navštevujú rodiny s deťmi, dospelí ľudia všetkých vekových kategórií a sociálneho postavenia, asi 15 rokov pracujeme s deťmi z Waldorfskej súkromnej školy v Bratislave (víkendovky, letné školy, školy v prírode, sústredenia, tematické hodiny),a tiez z Košíc,no nielen s nimi.Nami vypracovaný pedagogický systém využívajú rôzne alternatívne aj bežné školské zariadenia.a lesné škôlky.
Máme tiež dielňu – stodolu a malé vydavateľstvo. Vydávali sme jeden ásť rokov časopis Karpatský Pecúch , s periodicitou 2x do roka , 26 stranovú A4– forma so správami o nás, našej práci, o dianí na prírodnej scéne na Slovensku(rozhovory, riporty, ankety, správy, návody na ručnú výrobu rôznych predmetov – hudobných nástrojov, oblečenia podľa starého spôsobu, jedla – doma pečený chlieb a podobne. )
Napísali a vydali sme niekoľko kníh, ktoré sú i obsahom ojedinelé… Vyskúšali sme aj život v komunite , no lepšie nám vyhovuje život vo dvojici. ALe vyhľadávame príbuzné bytosti a radi zdieľame svoje skúsenosti a pocity s nimi. Každý mesiac už 10 rokov pravidelne publikujeme svoje články o obradnej lukostreľbe, oživených slovanských obradoch pre toto obdobie v časopise VITALITA a mesačne sme dlhý čas prispievali na stránku výrobcov a distribútorov biopotravín HAPPYLIFE radami čo urobiť v jednotlivých ročných obdobiach pre svoje zdravie a dušu.spolupracujeme s prírodnou lekárňou Iris Bratislava.
Mobil: 0907940397, 0915141933